صمت از راهکارهای رونق صنایع برای خروج از رکود گزارش می‌دهد
صادرات یک انتخاب نیست، بلکه الزام است


محمدحسن سیدزاده - گروه صنعت:سال‌هاست که رویکرد صادرات‌محور به واسطه تحریم‌ها و مشکلات متعدد تولید به فراموشی سپرده شده است در حالی که توجه به آن زمینه خروج از رکود و ایجاد رونق در صنایع را در پی خواهد داشت.
به گفته برخی کارشناسان جای خالی این رویکرد در بسته اقتصادی خروج از رکود دولت به خوبی احساس می‌شود چراکه توجه به تولید بر مبنای صادرات بسیاری از مشکلات صنایع را حل خواهد کرد به‌طوری که به گفته دبیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی حدود ۴۰درصد ظرفیت خالی صنایع را می‌توان با توجه به همین امر فعال کرد. از سوی دیگر با رفع تحریم‌ها و باز شدن دروازه‌های جهان به روی ایران تنها راه حفظ حیات و پیشرفت صنایع در گرو تولید صادرات‌محور خواهد بود.
استفاده از مدیران خارجی در توسعه صادرات البته تحقق تولیدات صادرات‌محور نیازمند حل مشکلات زیرساختی است اما این مشکلات تنها در بحث‌های مالی و فناوری خلاصه نمی‌شود بلکه امروز یکی از چالش‌های مهم، مدیریت به روز و ورود دانش مدیریتی به کشور است به نحوی که وزیر صنعت، معدن و تجارت در روز ملی صادرات یکی از راهکارهای توسعه صادرات را استفاده از تجربه مدیران اقتصادی از خارج از کشور عنوان و اظهار کرد: صادرات یک انتخاب نیست بلکه الزامی برای ایجاد اشتغال و رونق تولید کشور است؛ به همین منظور همان‌طور که در بخش‌های ورزشی مربی خارجی به کشور می‌آوریم در بخش صادرات نیز برای توسعه بازارهای صادراتی نیازمند ورود مدیران اقتصادی خارجی هستیم. درحال‌حاضر به دلیل شرایط عمومی کشور که ناشی از طولانی شدن اجرای برجام، ناامنی در بازارهای هدف و کشورهای همسایه و افت قیمت جهانی نفتبوده در ۶ماه نخست امسال شاهد کاهش صادرات بوده‌ایم، اما وزیر صنعت، معدن و تجارت امیدوار است که در نیمه دوم امسال با فراهم آمدن بازارهای هدف شاهد رشد صادرات کالاهای غیرنفتی باشیم. درحال‌حاضر رتبه ایران در میان ۲۲۹ کشور صادرکننده کالا ۵۱ و در میان ۱۵۲ کشور صادرکننده خدمات ۶۰ است که این رتبه با احتساب صادرات نفتاست که در صورت جدا کردن نفت، شرایط نامناسب‌تر خواهد شد. از سوی دیگر میزان صادرات کالا و خدمات به رقم ۶۳میلیارد دلار می‌رسد که مطابق برنامه سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ این میزان باید به ۱۹۰میلیارد دلار برسد به همین منظور صمت در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان بخش خصوصی به راهکارهای ارتقای تولید صادرات‌محور و تاثیر آن بر خروج از رکود پرداخته است.


غفلت در توجه به صادرات در بسته اقتصادی

محمد بیاتیان، دبیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درگفت‌وگو با صمت درباره نقش صادرات در رونق و توسعه صنایع گفت: هر محصول تولیدی در کشور اگر در معرض رقابت قرار نگیرد خود به خود از بین خواهد رفت و کیفیت نیز در بازار رقابت قابل تعریف است بنابراین اگر در تولید هر محصولی به فکر حضور در بازار جهانی و صادرات نباشیم آن محصول در داخل نیز مورد استقبال قرار نخواهد گرفت. بیاتیان با بیان اینکه صادرات باعث رشد فناوری و ارتقای دانش فنی می‌شود گفت: تفکر مشتری‌مداری، ارتقای کیفیت، کاهش عوامل تاثیرگذار بر قیمت تمام‌شده و... فقط با نگاه صادراتی محقق می‌شود. دبیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه متاسفانه توجه به صادرات در بسته خروج از رکود دولت مورد غفلت واقع شده، اظهار کرد: بسته خروج از رکود دولت یک بسته مسکنی است و آنچه بیش از هر چیز در این بسته نمود پیدا کرده مصرف‌کننده داخلی و ارتقای توان خرید اوست. بنابراین دولت باید یک بسته غیرمسکنی بلندمدت تدوین کند تا در آن به صادرات، رشد رقابت و ارتقای کیفیت تولیدات داخلی شود. وی در ادامه افزود: مصرف داخلی بر تولید تاثیرگذار است اما با توجه به ارتباطاتی که وجود دارد مردم محصولات مشابه را در سراسر دنیا مشاهده می‌کنند و اگر تولیدات مطابق فناوری‌ها و کیفیت خارجی نباشد طبیعتا مصرف داخلی نیز تحت‌تاثیر قرار خواهد گرفت و مردم ترجیح می‌دهند نمونه‌های خارجی را بخرند.


اولویت صادرات بر مصرف‌کننده داخلی

بیاتیان با تاکید بر اینکه باید صادرات را در اولویت قرار داد، گفت: با توجه به صادرات، مصرف داخلی نیز ارتقا پیدا خواهد کرد. دبیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره موانع صادراتی کشور افزود: مهم‌ترین مشکل تولیدکنندگان مباحث مالی است اما بعد از آن مشکلی که وجود دارد این است که در سال‌های گذشته در بازارهای صادرات و ارتقای کیفیت تولیدات کار چندانی انجام نشده و استانداردها در بسیاری موارد دچار مشکل هستند؛ دلیل آن هم این است که دولت‌ها برای این‌کار برنامه نداشته‌اند. وی درباره ورود مدیران خارجی برای توسعه صادرات گفت: این موضوع از نظر تخصصی کار بسیار درستی است البته شاید بتوان از نظر عقیدتی و انقلابی نقدهایی بر آن وارد کرد اما برداشتی که از اظهارنظر مهندس نعمت‌زاده بیشتر متوجه این بخش است آن است که در دوران پساتحریم با ورود سرمایه‌گذاران خارجی طبیعتا آنها بر روند تولید نیز نظارت کرده و همراه با فناوری و دانش فنی تکنیک‌های مدیریتی خود را نیز پیاده می‌کنند.


مدیریت، مشکل اعظم صنایع ایران

بیاتیان با بیان اینکه مشکل اعظم تولیدات ایران در بحث‌های مدیریتی است گفت: نیروهای توانمند در داخل وجود دارد اما دانش آنها به روز نیست. درحال‌حاضر شاید بسیاری از کارخانه‌های اروپایی از کارخانه ایران فرسوده‌تر باشند اما تکنیک‌های مدیریتی توانسته آنها را در رقابت‌پذیری موفق کند. دبیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بخش خصوصی می‌توان مدیران خارجی را به کار گرفت، اظهار کرد: در شرکت‌های غیرخصوصی می‌توانیم از مشاوران خارجی و به نوعی از دانش مدیریتی آنها در صنایع استفاده کنیم. وی با بیان اینکه براساس آمارهای غیررسمی حدود ۶۰درصد صنایع با مشکل ظرفیت خالی مواجه هستند تصریح کرد: از آنجایی که در بسیاری از زمینه‌ها ظرفیت مازاد بر مصرف داخل وجود دارد اگر تمامی صنایع تولید صادرات‌محور را شروع کنند می‌توان پیش‌بینی کرد حدود ۴۰درصد ظرفیت‌ها فعال شود البته در برخی صنایع برای تامین نیاز داخل نیز با مشکل مواجه هستیم که نیازمند برنامه‌ریزی دوجانبه برای تعادل در این زمینه است.


راهکارهای تولید صادرات‌محور

آرمان خالقی، عضو خانه صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با صمت درباره ویژگی‌های کالای صادراتی گفت: لازمه رشد در زمینه صادرات بستگی به عواملی دارد که توجه به آنها منجر به رونق تولید می‌شود، نخستین شرط حضور در بازارهای بین‌المللی، رقابت‌پذیری از نظر کیفیت و قیمت است. وی با بیان اینکه شرط دوم یک کالای صادراتی داشتن خدمات پس از فروش است، افزود: باید تعهداتی که به مشتری داده می‌شود به موقع و درست انجام شود و نباید با هر تغییر در مقررات و قوانین کشور در انجام تعهدات صادرکننده خللی وارد شود چراکه آفت صادرات بد قولی و انجام ندادن تعهدات است بنابراین ثبات قوانین و مقررات لازمه اصلی تولید صادرات‌گراست. عضو خانه صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه لازمه تامین کیفیت به روز کردن دانش فنی است، اظهار کرد: از سوی دیگر نوسازی تجهیزات صنعتی و ماشین‌آلات تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت محصولات دارد و با توجه به اینکه در سال‌های اخیر تحریم‌ها مانع پیشرفت در این زمینه شده سرمایه‌گذاری و تقویت این بخش بسیار حیاتی است؛ از سوی دیگر این بخش بر قیمت تمام‌شده کالا نیز موثر است چراکه ماشین‌آلات فرسوده ضایعات را افزایش می‌دهد و افزایش ضایعات منجر به افزایش قیمت تمام‌شده می‌شود. وی با اشاره به اهمیت ارتقای سطح کنترل کیفیت محصولات گفت: دسترسی به دانش فنی مربوط به تضمین کیفیت محصول و آزمایش‌های فنی از موارد بسیار مهم در تولید کالای صادراتی است. داشتن استانداردهای بین‌المللی که بتواند کیفیت محصول را تضمین کند از مسائل مهمی است که چند سالی است از آن دور افتاده‌ایم و تاثیر زیادی بر توسعه صادرات دارد.


فعال شدن ظرفیت‌های خالی با صادرات

خالقی با اشاره به عوامل تاثیرگذار در افزایش رقابت‌پذیری در قیمت گفت: افزایش تیراژ تولید، کاهش ضایعات و تامین ماده اولیه به‌طور مناسب از عوامل تاثیرگذار است، از سوی دیگر تکمیل زنجیره ارزش با حداکثر کردن بهره‌وری در این زمینه اهمیت بسیاری دارد به نحوی که اگر کالای باکیفیت و قیمت ارزان تولید کنیم اما لجستیک قوی نداشته باشیم باز هم دچار مشکل خواهیم شد. عضو خانه صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه توجه به تولید صادرات‌گرا می‌تواند رسیدن به مرز صنعتی شدن را هموار کند گفت: توجه به صادرات یکی از ارکان مهم تولید است که می‌تواند ظرفیت‌های خالی صنایع را فعال کرده و رونق صنعت را در پی داشته باشد. بنا بر این گزارش، به گفته کارشناسان توجه به صادرات در صنعت بر مصرف‌کنندگان داخلی اولویت دارد چراکه با تحقق آن مصرف‌کنندگان داخلی نیز به استفاده از کالاهای ایرانی که مطابق استاندارهای جهانی تولید و توزیع شده است ترغیب می‌شوند که تحقق این امر علاوه بر حل مشکلات مالی و دانش فنی نیازمند مدیریت قدرتمند به روز است که با ورود مدیران خارجی می‌توان این نقطه‌ضعف را بهبود بخشید. گفتنی است صمت در تلاش بود تا نظر مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت را نیز در این زمینه منعکس کند اما متاسفانه موفق به برقراری تماس با آنها نشد.
 
 
http://www.smtnews.ir/industry/14719-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%8C-%D8%A8%D9%84%DA%A9%D9%87-%D8%A7%D9%84%D8%B2%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D8%AA.html

منبع : تولید ملی ـ افتخار ملی |راهکارهای تولید صادرات‌محور - گسترش صمت 94/8/10
برچسب ها : صادرات ,تولید ,صنایع ,توجه ,کیفیت ,اینکه ,صنعت، معدن ,مجلس شورای ,شورای اسلامی ,دبیر کمیسیون ,تولید صادرات‌محور ,مجلس شورای اسلامی ,دبیر کمیسیو