صفحه صنعت و معدن: عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به ظرفیت نسبی فوق‌العاده‌ای که بخش معدن در کشور دارد، گفت که فرآوری مواد معدنی و صادرات آنها ضمن ایجاد منفعت برای دولت و کمک به توسعه کشور، جایگزین خوبی برای نفت خواهد بود.


آرمان خالقی با بیان آنکه ذخایر معدنی ایران ظرفیت‌های بالای دارد به‌گونه‌ای که بعضی از این ذخایر واقعا اقتصادی بوده و می‌توان سرمایه‌گذاری‌های بزرگی روی آنها انجام داد، افزود: با انجام این سرمایه‌گذاری‌ها می‌توان از منافع گسترده آن بهره‌مند شد ضمن آنکه به توسعه کشور کمک کرد.


عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران عدم آگاهی سرمایه‌گذاران از جذابیت‌های بخش معدن را یکی از عمده مشکلات این بخش برشمرد که نتوانسته سرمایه‌گذاران را به سوی خود جذب کند، تصریح کرد: باید به سرمایه‌گذاران این اطمینان را داد که اگر سرمایه‌گذاری‌های سنگینی انجام دهند سود‌های کلان نیز نصیب آنها خواهد شد تا تشویق به سرمایه‌گذاری شوند

.
وی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در زمینه فولاد و طلا که اکتشافات خوبی هم در آن بخش‌ها صورت‌گرفته، گفت: سرمایه‌گذاری روی معادن و فرآوری مواد معدنی مزیت زیادی برای کشور به همراه خواهد داشت.
خالقی با بیان آنکه رتبه ایران از نظر داشتن ذخایر معدنی رتبه هشتم جهانی است که ارزش بسیار بالا و جایگاه خیلی خوبی برای کشور رقم زده تاکید کرد: تنوع زیاد مواد معدنی این اجازه را می‌دهد تا با تنوع‌بخشیدن به سرمایه‌گذاری‌ها، خود را از وابسته شدن به یک ماده معدنی در امان داشته و اجازه سوء‌استفاده از این وابستگی را به دیگران ندهیم.
این فعال صنعتی ایران با بیان اینکه اگر کشوری مانند شیلی به واسطه برخورداری از معادن غنی مس در جهان به عنوان مرجع مس شناخته شده و برخی دیگر از کشورها نیز به مواد معدنی خود شناخته شده‌اند، تصریح کرد: ایران به لحاظ تنوع مواد معدنی و اقتصادی بودن چند ماده آن می‌تواند از چندین جهت در جهان شناخته شود.


این فعال خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با بیان اینکه باید علاوه بر سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها برای اکتشاف و استخراج این مواد معدنی، روی کارخانجات فرآوری و استحصال مواد معدنی و تولید زنجیره ارزش بعد از هم کار کنیم، تصریح کرد: اگر در معادنی مانند مس سرچشمه یا سونگون آذربایجان‌شرقی که از ذخایر بزرگ مس در جهان شناخته می‌شوند، هنگامی که مس کاتدی را می‌زنیم و کارخانجات استحصال در کنار آن ایجاد کنیم باید تا انتهای زنجیره ارزش فعالیت و به شکل‌گیری سرمایه‌گذاری‌ها کمک کنیم.


وی با بیان اینکه به‌جای صادر کردن شمش مس بهتر است آن را تبدیل به کابل مسی و سپس صادر کنیم، افزود: باید به‌جای صادرات کابل به تولید سیم و کابل‌های الکتریکی فکر کرد و به‌عنوان یک تولیدکننده با قدرت رقابت بالا و اینکه این ظرفیت را خواهیم داشت که بهترین کیفیت و کمترین قیمت را در جهان داشته باشیم در جهان به‌عنوان تولیدکننده برتر سیم و کابل شناخته خواهیم شد.


معدن و دولت

خالقی با بیان اینکه دولت برای رونق بخش معدن و ایضا کسب درآمد بیشتر از این بخش وظایفی برعهده دارد، گفت: سرمایه‌گذاری‌های بخش اکتشاف از ریسک بالایی برخوردار است بنابراین دولت پوشش این ریسک‌ها را با همکاری صندوق‌های پوشش ریسک سرمایه‌گذاری معدنی انجام دهد یا بیمه‌ها را به این منظور تجهیز کند.
این کارشناس اقتصادی ایران با اشاره به اقدامات خوبی که دولت در زمینه شناسایی پهنه‌های معدنی انجام داده و سرمایه‌گذاری‌هایی که صورت گرفته، خواستار ورود بخش‌خصوصی به این عرصه شد و در عین حال تاکید کرد: عمده سرمایه‌گذاری باید توسط دولت باشد.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید راه‌های دسترسی به معادن را که به طور عمده در مکان‌های صعب‌العبور قرار دارند، تامین کند، افزود: ایجاد زیرساخت‌ها باید برای توسعه معادن با همکاری بخش‌خصوصی در دستور کار قرار گیرد.
خالقی گفت: اگر قرار است استراتژی کشور روی بخش معدن و توسعه این بخش باشد، باید تسهیلات مناسب در اختیار این بخش گذاشته شود و کمک‌های مناسب هم ارایه شود تا سرمایه‌گذاران به فعالیت در این زمینه ترغیب شوند.


سود دولت در رونق بخش معدن

وی با بیان اینکه به هر میزان معادن فعال‌تر شوند، مالیات‌های مستقیم و غیرمستقیم افزایش و درآمدهای دولت رشد خواهد یافت، تاکید کرد: اگر رویکرد صادراتی در مواد معدنی مدنظر قرار گیرد، منافع آن نیز برای کشور بیشتر خواهد بود.


خالقی با اشاره به قرارگیری اغلب معادن کشور در نقاط کمتر‌توسعه‌یافته که امکان دسترسی کمی هم دارند، گفت: ایجاد و توسعه معادن در این مناطق به رفع محرومیت و ایجاد اشتغال برای مردمی که در نزدیکی این نوع معادن زندگی می‌کنند، کمک و سیاست‌های توسعه عدالت اجتماعی دولت را محقق خواهد کرد.


اصل «44» جهشی برای رونق معادن

 این فعال بخش صنعت و معدن ایران با اشاره به اینکه قبلا قوانین برای فعالیت بخش‌خصوصی دست‌و‌پاگیر بوده که سال گذشته اصلاحیه‌ای برای آن انجام شد و مقداری فعالیت‌ها را تسهیل کرد، افزود: در گذشته به دلیل نبود اصل «44» قانون اساسی معادن بزرگ در اختیار دولت بود که به هیچ عنوان به بخش‌خصوصی اجازه فعالیت در این بخش را نمی‌داد اما با اجرای اصل «44» این راه باز و جهشی در این زمینه شد که می‌تواند کمک کند تا سرمایه‌گذاری‌های جدید در این بخش صورت گیرد.وی با بیان اینکه قوانین اکنون چندان سختگیرانه نیستند، تفاسیر این قوانین را مشکل‌ساز دانست و افزود: تفاسیر غیرمرتبط از قانون فعالیت در این بخش را با مشکل مواجه خواهد کرد. خالقی با تاکید بر اینکه باید روشن‌تر در این بخش عمل کنیم، تصریح کرد: قوانین دست‌وپاگیر اداری این بخش نیز مانند سایر بخش‌هاست که باید برای رفع آنها گام‌های اساسی برداشت.

گفتنی است، آمارها نشان می‌دهد میزان ذخایر معدنی شناسایی شده بالغ بر 57 تا 58 میلیارد تن است که از این رقم 37 تا 38 میلیارد تن آن قطعی است. از سوی دیگر سالانه از حدود پنج هزار معدن فعال کشور 300 تا 400 میلیون تن مواد معدنی استخراج می‌شود که 68 نوع از این مواد درکشور شناسایی شده است.

براساس پنجمین برنامه توسعه کشور (1394- 1390) قرار است میزان استخراج مواد معدنی به رقم 570 میلیون تن برسد. در سال‌های اخیر معادن و صنایع معدنی بخشی مغفول مانده در حوزه اقتصاد بوده در حالی که می‌توان به جرات گفت اهمیت این بخش برای اقتصاد کشور کمتر از نفت نیست.


بر همین اساس در دیدار اخیر دولتمردان دولت یازدهم با رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بخش معدن را از ظرفیت‌های مهم کشور دانستند و فرمودند: بازار نفت که با یک اشاره قدرت‌ها و به دنبال اقدامات عناصر خبیث منطقه از 100 به 40 دلار می‌رسد به هیچ وجه قابل اطمینان نبوده و باید به فکر جایگزین مناسب برای آن بود و بهترین جایگزین، بخش معدن است.

 

http://jahanesanat.ir/33519-%D8%B9%D8%AF%D9%85-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87%E2%80%8C%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%AC%D8%B0%D8%A7%D8%A8%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%86.html

منبع : تولید ملی ـ افتخار ملی |عدم آشنایی سرمایه‌گذاران با جذابیت‌های بخش معدن - جهان صنعت 94/8/10
برچسب ها : معدنی ,دولت ,معادن ,کشور ,مواد ,اینکه ,مواد معدنی ,بیان اینکه ,ذخایر معدنی ,برای کشور ,خانه صنعت،